Křest

Křest je svátost:

• základního spojení člověka s Bohem,
  • vysvobození od hříchu,
  • uvedení do společného života církve,
  • vedení ke spáse a životu věčnému.

Křest může přijmout každý dosud nepokřtěný za předpokladu víry – osobní v případě dospělého, rodičů a kmotrů v případě dítěte.

1/ Křest dětí do 6 let:

• mohou žádat pouze rodiče (alespoň jeden z nich) nebo ti, kdo jsou jejich zákonnými zástupci,
  • při přihlášení předkládají rodný list dítěte a doklady se svými údaji (jméno, příjmení, adresa)
  • jestli jsou z jiné farnosti, je nutný souhlas přislušného faráře.
  • absolvují přípravu, která záleží na jejich náboženské situaci (případné nedostatky v této oblasti nejsou překážkou udělení křtu, jen v situaci, kdy zcela chybí opodstatněná naděje další katolické výchovy, křest musí být odložen).

2/ Křest dětí od 6 do 14 let:

• platí všechno co v případě mladších dětí,
  • musí být také osobní příprava dítěte, jejíž forma bude domluvená s farářem.

3/ Křest mládeže od 14 let:

• platí všechno co v případě mladších dětí,
  • nezbytná je osobní příprava ve tvaru katechumenátu jako pro dospělé (viz níže).

4/ Křest dospělých:

• zájemce se přihlásí k faráři ve své farnosti,
  • po zjištění, je-li přijetí svátostí možné, kandidát začíná katechumenát – je to dlouhodobá (aspoň jednoroční) příprava, ve které je postupně uváděn do křesťanského způsobu života, předpokladem je obrácení,
  • kandidát zpravidla obdrží tři svátosti – křest, biřmování a přijímání.

Každý křtěnec musí mít kmotra/kmotru (mohou být i dva, ale různého pohlaví). Úkolem kmotra je buď pomáhat rodičům v křesťanské výchově dítěte, nebo přímo pomáhat samotnému zájemci. Aby mohl někdo být kmotrem, musí:

• sám být pokřtěný a biřmovaný;
  • být věřícím a praktikujícím katolíkem;
  • žít podle pravidel víry (třeba nesmí žít v konkubinátu; jestli žije v manželství, musí být církevní).